Automatyka pogodowa – urządzenia regulujące produkcję i dostawę ciepła w zależności od temperatury zewnętrznej.
Biomasa – rodzaj ekologicznego paliwa (np. drewniane zrębki) pochodzącego z roślin.
Centralne ogrzewanie (c.o.) – ciepło dostarczane na potrzeby ogrzewania pomieszczeń.
Ciepła woda użytkowa (c.w.u.) – woda wodociągowa podgrzana w węźle cieplnym.
Dostawca ciepła – przedsiębiorstwo ciepłownicze zajmujące się produkcją i dostawą energii cieplnej.
Efekt cieplarniany – zjawisko globalnego ocieplenia klimatu.
Funkcjonalność węzła cieplnego – węzeł jednofunkcyjny może działać na potrzeby centralnego ogrzewania. Węzeł dwufunkcyjny może działać na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody.
GJ (gigadżul) – jednostka służąca do pomiaru ilości energii cieplnej.
Grupa taryfowa – grupę odbiorców korzystających z usług związanych z zaopatrzeniem w ciepło, z którymi rozliczenia są prowadzone na podstawie tych samych cen i stawek opłat oraz warunków ich stosowania.
Grupowy węzeł cieplny – węzeł cieplny obsługujący więcej niż jeden obiekt.
Grzejnik – element układu grzewczego służący do ogrzewania pomieszczeń (potocznie kaloryfer).
Instalacja odbiorcza – połączone ze sobą urządzenia lub instalacje, służące do transportowania ciepła lub ciepłej wody z węzłów cieplnych lub źródeł ciepła do odbiorników ciepła lub punktów poboru ciepłej wody w obiekcie.
Kogeneracja – równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w trakcie tego samego procesu technologicznego.
Kolektor słoneczny – urządzenie służące do produkcji energii cieplnej przy pomocy promieni słonecznych.
Licznik ciepła (ciepłomierz) – urządzenie do pomiaru ilości ciepła. Jego wskazanie jest podstawą do rozliczania pomiędzy dostawcą a odbiorcą.
Moc cieplna – ilość ciepła wytworzonego lub dostarczonego do podgrzania określonego nośnika ciepła albo ilość ciepła odebranego z tego nośnika w jednostce czasu.
Moc cieplna zamówiona – ustaloną przez odbiorcę lub podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci ciepłowniczej największą moc cieplną, jaka w danym obiekcie wystąpi w warunkach obliczeniowych (temperatura zewnętrzna -16ºC), która zgodnie z określonymi w odrębnych przepisach warunkami technicznymi oraz wymaganiami technologicznymi dla tego obiektu jest niezbędna do zapewnienia: pokrycia strat ciepła w celu utrzymania normatywnej temperatury i wymiany powietrza w pomieszczeniach, utrzymania normatywnej temperatury ciepłej wody w punktach czerpalnych i prawidłowej pracy innych urządzeń lub instalacji.
MW (megawat) – jednostka mocy cieplnej.
Nielegalny pobór ciepła – pobieranie ciepła bez zawarcia umowy sprzedaży ciepła lub z pominięciem licznika ciepła.
Nośnik ciepła – gorąca woda lub para zwana też czynnikiem grzewczym.
Obiekt – budowlę lub budynek wraz z instalacjami odbiorczymi.
Odbiorca – każdy, kto pobiera energię cieplną na podstawie umowy zawartej z przedsiębiorstwem ciepłowniczym.
Odbiorca końcowy – odbiorcę dokonującego zakupu paliw lub energii na własny użytek; do własnego użytku nie zalicza się energii elektrycznej zakupionej w celu jej zużycia na potrzeby wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej.
Opłata za ciepło – stała – za zamówioną moc cieplną oraz za usługi przesyłowe, pobierana przez 12 miesięcy w roku, a naliczana jako iloczyn mocy zamówionej oraz stawki dla danej grupy taryfowej.
Opłata za ciepło – zmienna – za ciepło oraz za usługi przesyłowe, ponoszona w okresie faktycznego poboru ciepła, a naliczana jako iloczyn ilości dostarczonego ciepła wg odczytów wskazań licznika oraz ceny ciepła dla danej grupy taryfowej.
Perlator – rodzaj końcówki kranu zwiększający optycznie strumień wody poprzez jej napowietrzenie. Zgodnie z danymi producentów, perlator potrafi oszczędzić od 15% do 60% wody.
Podzielnik ciepła – urządzenie zamontowane na grzejnikach, służące do podziału kosztów ciepła, pomiędzy poszczególnych lokatorów budynku mieszkalnego.
Przyłącze – odcinek sieci ciepłowniczej doprowadzający ciepło wyłącznie do jednego węzła cieplnego albo odcinek zewnętrznych instalacji odbiorczych za grupowym węzłem cieplnym lub źródłem ciepła, łączący te instalacje z instalacjami odbiorczymi w obiektach.
Rura preizolowana – rura składająca się z rury stalowej umieszczonej w osłonie z pianki poliuretanowej pełniącej rolę izolacji cieplnej.
Sieć ciepłownicza (ciepłociąg) – ciepłociąg służy do przesyłania i dystrybucji ciepła w postaci gorącej wody lub pary, z kotłowni do węzłów cieplnych.
Taryfa dla ciepła – zbiór cen i stawek opłat opracowany zgodnie z ustawą Prawo Energetyczne.
Termomodernizacja – działania polegające na docieplaniu budynków, wymianie okien lub modernizacji systemów grzewczych.
Termostat (zawór grzejnikowy) – przyrząd służący do regulacji temperatury grzejnika. Termostat automatycznie reguluje ilość ciepła dostosowując temperaturę w pomieszczeniu do potrzeb użytkownika.
Układ pomiarowo-rozliczeniowy – dopuszczony do stosowania, zgodnie z odrębnymi przepisami, zespół urządzeń, służących do pomiaru ilości i parametrów nośnika ciepła, których wskazania stanowią podstawę do obliczenia należności z tytułu dostarczania ciepła.
Urząd Regulacji Energetyki (URE) – URE reguluje działalność przedsiębiorstw energetycznych zgodnie z ustawą Prawa Energetycznego zastępując mechanizmy rynkowe.
Warunki obliczeniowe – obliczeniową temperaturę powietrza atmosferycznego, określoną dla strefy klimatycznej, w której są zlokalizowane obiekty, do których jest dostarczane ciepło oraz normatywną temperaturę ciepłej wody.
Węzeł cieplny – połączone ze sobą urządzenia lub instalacje służące do zmiany rodzaju lub parametrów nośnika ciepła dostarczanego z przyłącza oraz regulacji ilości ciepła dostarczanego do instalacji odbiorczych.
Wodomierz – urządzenie mierzące zużycie wody. Jednostką miary wodomierza jest m3 (metr sześcienny).
Zewnętrzna instalacja odbiorcza – odcinki instalacji odbiorczych łączące grupowy węzeł cieplny lub źródło ciepła z instalacjami odbiorczymi w obiektach, w tym w obiektach, w których zainstalowany jest grupowy węzeł cieplny lub źródło ciepła.
Zład – ilość wody w sieci ciepłowniczej.
Źródło ciepła – połączone ze sobą urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania ciepła.